Kable audio – czy mają znaczenie?

Kable audio rozpalają wszystkich miłośników dobrego brzmienia. Zawsze, kiedy w internecie pojawia się dyskusja na temat takiego akcesorium, dyskusja nabiera rumieńców. Kabel głośnikowy, cyfrowy, koaksjalny czy do przesyłu video: niezależnie od tego, na jaki temat toczy się dyskusja, jedno jest pewne – będzie gorąco. Jak to więc jest z tymi kablami? Czy naprawdę mają znaczenie?
Kość niezgody
Gitarzyści nie mają wątpliwości, że przewody jack, których używają do łączenia swoich instrumentów ze wzmacniaczami, mają ogromny wpływ na brzmienie. Dlaczego więc kwestia dotycząca innego rodzaju połączeń wywołuje aż takie emocje? Wszystko rozbija się o mnogość połączeń we współczesnym sprzęcie audio, ilość złącz w niektórych urządzeniach przeraża większość użytkowników. O ile w zestawach kina domowego bardzo trudno jest usłyszeć różnicę, szczególnie kiedy nie ma się doświadczeń z krytycznym słuchaniem, tak kable i przewody w najwyższej jakości systemach audio-video po prostu pozwalają im się rozwinąć. Audiofilskie systemy stereo dają możliwość wykorzystania nie tylko połączeń RCA, w lepszym sprzęcie znajdziemy złącza XLR, optyczne czy nawet wymienne przewody zasilające. Przy takiej mnogości połączeń, trudno jest skupić się na różnicy brzmieniowej między poszczególnymi połączeniami.
Przewody głośnikowe – skupmy się na podstawach
Podatność naszego systemu na zmiany w połączeniach kablowych najlepiej pokażą nam przewody głośnikowe. To często bagatelizowana kwestia, jednak jeśli chcemy sprawdzić, czy dźwięk naszego systemu audio zmieni się po wymianie połączeń, to jest to świetne miejsce do tego, żeby zacząć. Sygnał analogowy płynący przez miedziany (lub srebrny) przewodnik w kablu głośnikowym ma za zadanie zasilić nasze głośniki. Tylko tyle. Jednak od tego, jak to zrobi, będzie zależało nasze zadowolenie ze słuchania muzyki. Ten sygnał jest bardzo wrażliwy na zakłócenia, dlatego na tym przykładzie najłatwiej będzie nam dokonać testu. Jeśli Twój zestaw nie reaguje na taką zmianę, odwiedź lokalny sklep ze sprzętem audio i poproś o przetestowanie ich asortymentu. Sprzedawcy bardzo często będą wiedzieli, jakie połączenia wybrać, żeby zademonstrować różnicę. Czego można się spodziewać? Różnej czystości miedź ma najczęściej cieplejsze, bardziej zaokrąglone i pełne brzmienie, z kolei o srebrze mówi się, że ma tendencję do podkreślania wysokich tonów.
Inne połączenia audio video
Skoro już odwiedziłeś sklep, warto sprawdzić również inne połączenia. Mówi się, że połączenia RCA (cinch) mają niemal tak duży wpływ na odsłuch, co głośnikowe. Warto eksperymentować i testować rzeczy nieoczywiste. A może połączenia optyczne? Albo cyfrowe? Kabel optyczny jest raczej rzadko wykorzystywany w przesyłaniu sygnału audio, jednak zdecydowanie chętniej wybierany kabel audio posiada wtyk HDMI. Ten standard, mimo że cyfrowy i służący do przesyłania sygnałów video, obsługuje również dźwięk wysokiej jakości. Jeśli to połączenie nie miałoby znaczenia, to dlaczego kable HDMI występują w tak wielu odmianach?
Podobnie sprawa ma się z zasilaniem w audio. Wielu nie wierzy w to, że może mieć tak duże znaczenie, dlatego nawet nie chcą testować lepszych akcesoriów. Natomiast doświadczenie wielu sympatyków dobrego brzmienia mówi, że kable zasilające są równie ważne, co te głośnikowe czy pozostałe. Jeśli więc chcesz się przekonać na własnej skórze, zajrzyj do jednego ze sklepów audio oferujących nasze produkty, lub wypożycz samodzielnie i przetestuj w domowym zaciszu,