Zasilanie systemów audio – czy fotowoltaika jest przyszłością?

kable zasilające, które otwierają oczy

Zasilanie systemów audio – czy fotowoltaika jest przyszłością?

Zasilanie audio fotowoltaika

Zasilanie systemu audio zaczyna się od gniazdka, ostatni metr kabla jest tutaj kluczowy. W niniejszym artykule przedstawimy, dlaczego prąd w systemach audio jest niesłusznie bagatelizowaną kwestią.

Większość urządzeń audio działa na prąd przemienny, oznacza to że wartość natężenia tego prądu zmienia się w czasie aż 60 razy na sekundę. Jak bardzo byśmy się nie starali, trudno jest jednak ujarzmić prąd i zapewnić optymalne zasilanie dla naszego systemu audio. Jakość zasilania będzie zależała nie tylko od jakości użytych komponentów i akcesoriów, ale również od tego, ile urządzeń jest wpiętych do domowej sieci oraz tego, jakie zakłócenia produkują ich zasilacze.

Filtrowanie prądu w audio

Oprócz dobrych kabli zasilających, warto zadbać o dobrej jakości filtrację zasilania. Wszystkie urządzenia, a w szczególności te, wykorzystujące zasilacze impulsowe, mogą emitować niepożądane zakłócenia do sieci energetycznej. Dlatego w idealnym środowisku, chcielibyśmy żeby zasilanie naszego systemu audio odbywało się na osobnym obwodzie elektrycznym.

Jeśli zadbamy o to, kolejnym krokiem będzie filtracja prądu. Kable zasilające dobrej jakości przeciwdziałają emitowaniu zakłóceń elektromagnetycznych (EMI) do atmosfery. To pozwala na niezakłóconą pracę sprzętu audio. Kluczowe jednak będzie zastosowanie filtracji składowej stałej, która powstaje w naszych sieciach właśnie na skutek podłączenia do niej słabej jakości zasilaczy impulsowych. Składowa stała może stanowić problem dla transformatorów w systemach audio, powodując niepożądane obciążenia. Dlatego dobra listwa filtrująca jest bardzo ważnym akcesorium audiofilskim.

Zasilanie audio – kondycjonery prądowe i stabilizacja zasilania

Kolejnym ważnym akcesorium zasilającym będą kondycjonery prądowe. W skrócie, dbają one o właściwą… kondycję prądu, jakim zasilamy urządzenia audio. Kondycjonery stanowią nie tylko zabezpieczenie dla naszego sprzętu audio, ale zapewniają również czystą sinusoidę, co może się okazać kluczowe do odciążenia sekcji zasilania naszego sprzętu. Jest jeszcze jedna kategoria akcesoriów prądowych, które pomogą w dostarczeniu najlepszego prądu do naszych systemów – stabilizatory napięcia.

Stabilizator napięcia dba o to, żeby chwilowe wzrosty lub spadki napięcia prądu zasilającego nasze systemy nie wpłynęły na wydajność działania sekcji zasilania. Oznacza to, że jeśli w gniazdku napięcie chwilowo spadnie do 228V, stabilizator natychmiast podniesie napięcie na wyjściu do optymalnych 230V.

Niektóre urządzenia łączą w sobie funkcję stabilizującą, kondycjonującą i filtrującą prąd, wcale nie potrzebujemy więc trzech oddzielnych urządzeń.

Fotowoltaika w służbie audio

Jak wcześniej wspomnieliśmy, na jakość zasilania naszego sprzętu audio ma wpływ również to, ile i jakie urządzenia są wpięte do sieci. Jak się okazuje, stara audiofilska zasada najkrótszego możliwego obwodu znajduje zastosowanie również w zasilaniu. Po co bowiem oddawać w ręce przypadku to, jakimi kablami prąd dostarczany jest do naszego domu, jeśli możemy zadbać o czysty prąd już od samego źródła, instalując panele fotowoltaiczne?

W ten sposób uniezależniamy się od sieci przesyłowej, dostarczając stabilny prąd dobrej jakości do naszych systemów audio. Warto jednak pamiętać, że w przypadku fotowoltaiki musimy zadbać o jakość wszystkich komponentów. Najbardziej kluczowym elementem dla jakości prądu w systemach wykorzystujących panele fotowoltaiczne będzie inwerter solarny, znany również pod nazwą „falownik”. Jest to urządzenie, które przekształca prąd stały produkowany przez panele, na prąd zmienny, który mamy w gniazdkach. Jeśli zadbamy o dobrą jakość produkowanego prądu już na tym etapie, nasze akcesoria prądowe będą miały znacznie mniej pracy, co poskutkuje zdecydowanie lepszym brzmieniem systemu audio.

 

Jedna odpowiedź

  1. […] sprawa ma się z zasilaniem w audio. Wielu nie wierzy w to, że może mieć tak duże znaczenie, dlatego nawet nie chcą testować […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *